בתחום המשפט | עו"ד אירית רייכמן

 

 

 

החוק התקדימי החדש: תתאפשר חלוקת זכויות פנסיה בין בני זוג

 

פורסם בתאריך 13 באוגוסט 2014 מאת אירית רייכמן 

 

לאחר זמן רב שבו הייתה על השולחן, אושרה ב-28/7/2014 הצעת חוק חדשה ותקדימית בנושא חלוקת זכויות פנסיה בין בני זוג. הצעת החוק אושרה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ומעתה תוסדר חלוקת החיסכון הפנסיוני בין בני זוג שנפרדו ובן הזוג לשעבר יוכל לקבל את חלקו, מבלי להיות תלוי ברצונות של הצד השני.

 

הצעת החוק שהפכה ל"חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו" ביקשה להתמודד עם היעדר האפשרות המעשית לחלק את החיסכון הפנסיוני בין בני זוג שהתגרשו, לפני מועד היציאה לפנסיה של בן הזוג בעל החיסכון. הזכויות האלה, הן נכס שניתן לחלק מכוח הלכת השיתוף או הסדר לאיזון משאבים בין בני זוג, אך עד עתה לא היה ניתן לעשות זאת. חלוקה של החיסכון הפנסיוני בסמיכות למועד הפרידה, תאפשר לכל אחד מבני הזוג לפתוח בחיים עצמאיים חדשים, ללא משקעי עבר למיניהם.

 

המצב הבעייתי הקיים

 

בתי המשפט בישראל הכירו בזכות של בן זוג לקבל חלק מהחיסכון הפנסיוני שהצטבר במהלך החיים המשותפים, זאת במסגרת הלכת השיתוף. למרות זאת, עד כה, גם אחרי שנקבע שהפנסיה היא רכוש משותף של שני בני הזוג, בפועל היה קיים חוסר התאמה בין דיני הפנסיה לדיני המשפחה. הדבר גרם לכך שפסקי דין ברורים בעניין, לא מומשו במלואם ובן הזוג השני היה מסיים את ההליך המשפטי ללא זכויותיו שנפסקו לטובתו: קרן הפנסיה הייתה נשארת על שם בן הזוג החוסך ורק לו היו זכויות בקרן. כאשר היה יוצא לפנסיה, הגרוש/ה היו צריכים לדרוש את חלקם, ואם לא היו עושים זאת, היו נותרים ללא סכומי הכסף.

 

המצב החדש בעקבות אישור הצעת החוק

 

מועד מימוש החוק יחול החל מחודש ינואר 2015. בחוק נקבע שבמועד הגירושים תבוצע חלוקה של הרכוש הפנסיוני לכל אחד מבין בני הזוג. בנוסף תיפתח קופה עצמאית לכל אחד מהם וכל צד יוכל לקבל החלטות על החלק שלו. אם מדובר בקופת גמל או בפנסיה תקציבית, ייקבע בין השניים ניהול משותף.

 

יתרון גדול עוד יותר בחוק זה, הוא יישומו באופן רטרואקטיבי. כלומר, גם בני זוג שכרתו הסכם גירושין לפני קביעת החוק, ובן הזוג החוסך עדיין לא יצא לפנסיה, יהיו מחויבים לחוק. במילים אחרות, ברור כי החוק החדש ישפיע על קשת רחבה באוכלוסייה – ומטבע הדברים על נשים רבות שהתגרשו וטרם קיבלו את המגיע להן בעקבות חוסר ההתאמה בין דיני הפנסיה לדיני המשפחה.

 

ומה קורה במקרה שבו החוסך לפנסיה נפטר? במצב הקיים, לא מובטחת קצבת שארים לבני הזוג הגרושים לאחר שבן הזוג לשעבר נפטר. בחוק החדש, במקרה של פטירת בן הזוג, גם בן הזוג לשעבר יהיה זכאי לקבל חלק מקצבת השארים. אם נסכם, מדובר בהחלט בחוק מבורך שהמתנו לו זמן רב!